Chrípky a podobné pliagy sa našim domovom v posledných mesiacoch vôbec nevyhýbali. Práve naopak. No aj keď je už chrípkové obdobie za nami, ale ešte stále sa vyskytujú menšie či väčšie vlny rôznych viróz a chorôb. Možno aj preto, že bacily sa v našej domácnosti stále držia zubami-nechtami a ani po prekonaní choroby sme sa ich nezbavili definitívne.
Neviem ako vy, ale ja sa snažím náš dom vždy po chorobe trochu viac vyčistiť ako obvykle. Vždy myslím na to, kde všade sa tie potvory (mikróby a bacily, nie deti) dostali a na čom všetkom stále visia. Neustále kašľanie, kýchanie a utieranie nosa ich pekne porozsievalo po celom dome. Mám tu pre vás pár tipov, ako to napraviť.
Príprava zbraní
Dezinfekcia – Môžete použiť dezinfekčné utierky, chemické čistiace prostriedky, alebo ich ekologické náhrady. Pri prostriedkoch z drogérie, vždy postupujte podľa návodu na obale. Zvyčajne sa nechajú nejaký čas pôsobiť a potom sa opláchnu. Ak si chcete ušetriť prácu, použite dezinfekčné obrúsky, ktorými stačí povrch utrieť a nechať uschnúť. Na tvrdých povrchoch môžete vyskúšať čistiaci sprej z vody a trochy 3% peroxidu vodíka. Pred použitím však odporúčam otestovať farebnú stálosť povrchu, ktorý ním chcete čistiť, pretože môže mať bieliaci účinok. Nechajte niekoľko minút pôsobiť a potom opláchnite vodou alebo vyčistite parným čističom. Ako prírodnú alternatívu dezinfekcie môžete použiť zmes vody a octu v pomere 1:1. Ak chcete zvýšiť čistiaci a dezinfekčný účinok, použite najprv peroxid a následne ocot, ale pozor – nikdy ich nesmiete zmiešať dohromady.
Esenciálne oleje dodajú vašim prírodným čistiacim prostriedkom príjemnú a sviežu vôňu, okrem toho môžu mať dodatočné antibakteriálne a antiseptické vlastnosti, ako aj ďalšie čistiace výhody. Éterické oleje môžete pridať do fľaše s vodou a rozstrekovačom ich naniesť na čistený povrch. Možno ich pridať aj do jedlej sódy, ktorou tiež možno vyčistiť rôzne povrchy. Ak máte difúzor, môžete dať pár kvapiek oleja tam a kým budete čistiť dománosť, oleje vám osviežia vzduch.
Parný čistič vám urobí naozaj skvelú službu. Upratovanie s parou bude rýchlejšie a jednoduchšie. Bez použitia akejkoľvek chémie a nekonečného drhnutia, zbaví váš domov až 99% baktérií a dostane sa aj na tie najneprístupnejšie miesta. Po vyčistení parou stačí povrch preleštiť handričkou a všetko sa bude lesknúť ako nové.
Začnite so samotným čistením
Tu je top 10 vecí, ktoré je potrebné vyčistiť po chrípke (alebo inej chorobe), aby ste sa bacilov načisto zbavili:
- posteľné prádlo, prikrývky, a iné „úbory pre pacientov“
Chorí ľudia majú tendenciu sa viac potiť, teda posteľné prádlo, deky, pyžamá a iné zaťažované textílie je dobré meniť nielen po chorobe, ale už aj počas nej. Perte aspoň na 60⁰C alebo ak to materiál nedovoľuje, skúste pridať do prania špeciálnu dezinfekciu prádla (nájdete v drogérii). Tú možno používať aj pri nižších teplotách.
Okrem posteľného prádla odporúčam oprať aj vankúše a periny. Dajte pozor na pokyny k starostlivosti od výrobcu, aby ste si ich nezničili. A aby ste nezničili ani práčku, dajte pozor na jej rovnomerné zaťaženie. Perte radšej menej kusov naraz, ako by ste mali preťažiť bubon a pokaziť si práčku. Ak si nie ste istí, zaneste prikrívky a vankúše do práčovne.
- matrace
Okrem posteľnej bielizne a prikrývok vyčistite aj matrace. Pot ako aj telesné pachy môžu počas choroby do matraca ľahko vniknúť. Taktiež rôzne tekutiny (nielen telesné), čiastočky odumretej kože a prach môžu byť živnou pôdou pre roztoče. Špeciálnych rád a tipov na čistenie matracov nájdete plný internet. Mne sa osvedčil nasledujúci postup: najprv matrace vyzliecť zo všetkých vrstiev, ktoré možno prať a tie oprať na najvyššej možnej teplote (podľa pokynov výrobcu). Holé matrace riadne povysávať, aby sme sa zbavili všetkých nečistôt. Matrace potom riadne vyvetrať – v zime možno vymraziť vonku (najlepšie na 24 hodín) a v lete vytiahnuť na priame slnko. Ak takú možnosť nemáte aspoň matrac celkom odokryte a otvorte okná dokorán – vpustite dnu slnečné svetlo a čerstvý vzduch.
Špeciálny tip: matrace posypte sódou bikarbónou, môžete pridať aj niekoľko kvapiek esenciálneho oleja. Nechajte pôsobiť niekoľko hodín a potom povysávajte.
- kúpeľňa
Ak máte doma viac kúpeľní, pokúste sa obmedziť pobyt chorého len na jednu z nich. Nebudú sa vám množiť bacily po celom dome a aj následne upratovanie po chorobe bude rýchlejšie a jednoduchšie.
V kúpeľni bude potrebné dobre vyčistiť a vydezinfikovať najmä umývadlo, vodovodné batérie, WC a nezabudnite ani na ovládanie splachovača. Čistenie ťažko prístupných miest a škár (hlavne okolo toalety a kohútikov) vám uľahčí parný čistič. Môžete vyskúšať viaceré ekologické varianty čistiacich prostriedkov, ktoré poznali už naši predkovia. Skúste sódu bikarbónu, ocot, soľ, citrónovú šťavu. Oceníte ich najmä v domácnosti s malými deťmi.
- zubná kefka
Ak máte obyčajnú lacnú zubnú kefku, môžete ju s čistým svedomím vyhodiť a vymeniť za novú. U novších a drahších zubných kefiek, nalejte do šálky malé množstvo peroxidu vodíka (tak aby boli ponorené všetky štetiny) a nechajte namočené po dobu 30 minút. Potom dôkladne opláchnite vodou.
- uteráky
Počas choroby vymieňajte uteráky každý deň. Zabezpečte tiež, aby každý člen domácnosti (minimálne pacient) mal svoj vlastný uterák. Nezabudnite upozorniť všetkých obyvateľov, aby si ruky umývali často a dôkladne. Všetky uteráky operte na najvyššej možnej teplote. Môžete do práčky pridať trochu octu, aby ste sa zbavili nežiadúcich pachov a uteráky prírodným spôsobom dezinfikovali.
- plyšové zvieratká a hračky
Plyšové hračky je možné oprať v práčke spolu s lôžkovinami. Nezabudnite ich nechať dôkladne vysušiť na vzduchu. U tvrdých pevných hračiek použite buď parný čistič s malým nadstavcom alebo ich umyte v umývačke riadu (v prípade malých predmetov použite vrecko na pranie). Taktiež nezabudnite dôkladne vysušiť, aby ste zabránili vzniku plesní.
- často používané povrchy
Baktérie prežívajú najdlhšie na tvrdých neporéznych povrchoch, takže sa snažte ich utierať počas choroby dezinfekčným prostriedkom čo najčastejšie, alebo znova použite parný čistiť a utrite handričkou z mikrovlákna. Ide hlavne o vypínače svetiel, kľučky na dverách, zábradlia, alebo akékoľvek iné povrchy, ktorých sa chorý často dotýka. Aj v tomto prípade vám parný čistič urobí najlepšiu službu. Ak parný čistič nemáte, najlepšou alternatívou budú dezinfekčné obrúsky. Pri bežných chemických dezinfekčných prostriedkoch vždy skontrolujte, na aký povrch sú určené, aby ste si nezničili svoje zariadenie.
- elektronika
Po chorobe utrite aj všetky elektronické prístroje, ktoré pacient používal, ako sú telefóny, počítače, tablety, klávesnice, diaľkové ovládače. Dezinfikovať ich môžete pomocou vatového tampónu namočeného v liehovom roztoku, dezinfekčným obrúskom alebo pomocou mierne vlhkej handričky z mikrovlákna s použitím peroxidu vodíka. Nechajte uschnúť na vzduchu.
- odpadkové koše
Váš smetný kôš sa počas choroby pravdepodobne stal domovom najrôznejších škaredých vecí. Nezabudnite ho preto dôkladne vyčistiť hneď po vyprázdnení. Namiesto drhnutia, môžete znova použiť buď parný čistič alebo sprej s dezinfekčným prostriedkom. Najužitočnejšie bude vložiť do smetného koša plastové vrecko, ktoré ho ochráni pred choroboplodnými zárodkami ešte pred tým, než sa v ňom stihnú usadiť.
- kuchyňa
Ak je to len trochu možné, skúste chorých držať čo najviac mimo kuchyne. Pacienti môžu dostať svoje občerstvenie do postele alebo aspoň zabezpečte, aby si pred každou návštevou kuchyne dôkladne umyli ruky. Minimalizujete tak riziko kontaminácie jedál, ako aj kuchynského a servírovacieho náradia mikróbmi. Ani tak by som však nevynechala dezinfekciu minimálne dverí chladničky, úchytiek na skrinkách a zásuvkách, pracovných dosiek, drezu a jedálenského stola.
Možno sa vám zdá tento zoznam dlhý, ale absolvovanie všetkých bodov v zozname naozaj nebude trvať dlho. Nezabudnite, že ak sa vám podarí obmedziť pohyb chorého v domácnosti na minimum (zvyčajne spálňa, kúpeľňa, možno gauč), budete mať oveľa menej roboty s čistením po chorobe.
Vpustite dnu slnko a vzduch
Po dôkladnom vyčistení celej domácnosti otvorte okná a vpustite dnu slnečné svetlo a čerstvý vzduch. Svieži čistý vzduch a dostatok svetla dajú dokonalú bodku za celou očistou.
2 Responses
Velmi fajn clanok.mam male deti,tak aj preto.:)
duper clanok. my sme spokojny s dezinfekciou burbegel.