Sú veci, ktoré sú k životu potrebné a potom také, bez ktorých sa zaobídeme. Také, ktoré len vykrádajú našu peňaženku a je s nimi viac starostí ako úžitku. Preto som sa rozhodla veci z tej druhej kategórie v mojom živote výrazne obmedziť alebo úplne vylúčiť.
Pre obmedzenie takýchto nákupov som sa rozhodla nielen kvôli ušetreniu nepotrebných výdavkov, ale aj kvôli zníženiu ekologickej záťaže, ušetreniu môjho času, ktorý by som musela venovať starostlivosti o tieto veci ako aj zníženiu stresu, ktorý zažívam keď niečo hľadám a ani za svet to neviem nájsť…
1. Priveľa oblečenia
Aj keď sa rada pekne obliekam, nebazírujem na tom, že musím byť oblečená podľa najnovšej módy. Ja som veľmi pohodlný človek a preto je pre mňa dôležitejšie pohodlie ako štýl. Aj keď podľa mňa to ide ruka v ruke. V čom sa cítime dobre, v tom dobre vyzeráme. Preto pred každým nákupom oblečenie vyskúšam, či sa v ňom cítim naozaj dobre. Ak áno, položím si ešte niekoľko otázok: Hodí sa tento kúsok k oblečeniu, ktoré mám doma? Potrebujem ďalší takýto kus, nemám niečo podobné už teraz vo svojom šatníku? Až keď si tieto otázky zodpoviem a zamyslím sa, či je nový kus oblečenia pre mňa naozaj dôležitý, rozhodnem sa pre kúpu.
2. Priveľa kozmetiky
S kozmetikou som nikdy nemala problém. Bežne sa napríklad vôbec nemaľujem. Šminky mám len na špeciálne príležitosti a ani vtedy to s nimi nepreháňam. Preto nákup dekoratívnej kozmetiky je v mojom prípade veľmi veľmi výnimočný. Čo sa týka ostatnej kozmetiky, naposledy som si kúpila myslím šampón na vlasy. Aj to preto, že ten súčasný už dochádzal. Inak také telové mlieka, sprchové gély, prichádzajú do našej domácnosti skôr vo forme darčekov ako nákupov.
3. Hotové jedlá
Povedala som si, že nebudem platiť za niečo, čo viem urobiť možno lepšie ako to z obchodu. Hotové jedlá nekupujem takmer vôbec. Výnimku som urobila naposledy niekedy na jar, keď som si kúpila makrónky. Chcela som vyskúšať, ako majú vlastne chutiť, predtým než sa do nich pustím sama. Teda výnimočne kúpim niečo, na čo si sama zatiaľ netrúfam a potom sa tým inšpirujem a skúšam doma.
4. Knihy a časopisy
Knihy sú moja veľká slabosť a záľuba. Stále by som niečo čítala. Preto obmedziť nákup kníh bol pre mňa dosť tvrdý oriešok. Ale vyriešila som to 🙂 Kupujem už len také knihy, o ktorých si myslím, že budú mať pre mňa hodnotu a určitý prínos aj po rokoch. Také, ktoré môžem prečítať viackrát a vždy mi niečo dajú – hromadím teda najmä odborné knihy, psychologické, náučné,… Nákup beletrie som výrazne obmedzila. Takéto knihy si väčšinou požičiavam – buď v knižnici, alebo meníme s kamarátkami alebo si niečo prečítam v knižnej kaviarni. Moju čitateľskú dušu potešil aj projekt Knihobežník, kde je možné knihy nájsť, prečítať a poslať ďalej 🙂 S časopismi som sa akosi lepšie vysporiadala a rozlúčila s nákupmi. Teraz ich kupujem naozaj výnimočne, pretože o témach, ktoré ma zaujímajú si dokážem nájsť a prečítať množstvo článkov na internete.
5. Hračky
Hračky nekupujem. Naše deti majú neskutočné množstvo hračiek. Vždy nejaké dostanú ako darček na sviatok alebo len tak počas roka napríklad od návštevy. Máme nimi zapratanú celú jednu detskú izbu, ktorú sme, teraz kým sú malí, zmenili na herňu. A aj tak sa s nimi poriadne nehrajú. Preto sme si povedali, že je zbytočné k tomu všetkému pridávať ešte ďalšie, ktoré aj tak zaniknú v záplave ostatných.
6. Bytové dekorácie
Tak s týmto som nadobro prestala po tom, ako sme pri sťahovaní z podnájmu k rodičom a neskôr do nášho nového domčeka balili a prenášali množstvo „lapačov prachu“, ktoré sa nám nazbierali. Viacero z nich som rovno vyhodila, no aj tak ich ešte kopec ostalo. Niektoré sme ešte použili, no viaceré už nezodpovedali štýlu nášho domova a hlavne nášmu životnému štýlu. Už ako malá som sa zaprisahala, že nebudem mať doma žiadne vitríny „so sklom“, ktoré nikdy nepoužijem a budem na ňom len utierať prach, báť sa aby sa nerozbili a stanem sa ich otrokom. Preto náš domov krášlia len rastliny v črepníkoch a niekoľko zarámovaných fotografií. Možno by sa našla ešte nejaká náladová sviečka či aromalampa, ale to je tak všetko.
7. Čerstvé kvety
Nie, že by som nemala rada čerstvé kvety. Kvety milujem. Ale už nekupujem. Radšej doma pestujem kvety v črepníkoch. Dlhšie vydržia a nie je s nimi takmer žiadna robota. Keď už neodolám a chcem mať doma čerstvé kvety, radšej si nejaké natrhám počas prechádzky na lúke, alebo odstrihnem zo záhradky.
8. Aviváž
Aviváž nekupujem už veľmi dlho. Zistila som, že sú to len zbytočne vyhodené peniaze. Prádlo vonia rovnako krásne aj bez nej a dokonca vyzerá lepšie. Aviváže obaľujú vlákna oblečenia a to stráca priedušnosť. Mäkkosť prádla zabezpečí aj sušenie v sušičke, alebo na čerstvom vzduchu. Aviváži by sa tiež mali vyhnúť alergici, pretože jej zvyšky v prádle môžu pôsobiť ako silný alergén.
9. Niektoré čistiace prostriedky
Je veľa chemických produktov, ktoré možno nahradiť domácimi. Napríklad prostriedok na upchatý odtok, prostriedok proti vodnému kameňu, tablety do wc,… Mnohé z týchto produktov sa dá veľmi jednoducho vyrobiť aj doma. Také domáce sú kedykoľvek pripravené k použitiu, obsahujú menej chémie, alergénov a sú ekologickejšie aj ekonomickejšie. O tom však neskôr v samostatnom článku.
10. Balené vody
Našťastie máme doma veľmi kvalitnú priamo z vodovodu. Preto sme nikdy veľmi nenakupovali balené vody v PET fľašiach. Ak sme si občas kúpili, tak len na pobyt mimo domu, kedy sme potrebovali vodu so sebou. Aby sme však minimalizovali zbytočné míňanie nielen peňazí ale aj PET fliaš, kúpili sme si opakovane naplniteľné fľaše, ktoré si berieme všade so sebou.
Máte aj vy niečo, čoho ste sa vzdali a už to nekupujete? Budem rada ak mi do komentárov napíšete vaše tipy. Možno sa nimi inšpirujem aj v našej domácnosti a tie najlepšie môžem spomenúť aj v článku. Ďakujem už teraz za všetky inšpirácie 🙂