Minule sme sa venovali upratovaniu šatníka. Dnes si povieme niečo o udržiavaní poriadku v kúpeľni. Kúpeľňa by mala byť vždy uprataná a čistá. Nemôžete predsa vykonávať vlastnú hygienu v špinavej, zapratanej kúpeľni. O čistote si povieme niekedy nabudúce, dnes sa budeme venovať udržiavaniu poriadku v tejto časti domácnosti.
Ako na to?
Ako prvé si určite, na čo svoju kúpeľňu používate. Toto vám pomôže zbaviť sa hlúpostí, ktoré ste si tam nanosili. V každej kúpeľni sa nachádzajú veci, ktoré tam nepatria a mali by byť niekde inde. Základom je prejsť všetko rad za radom a nič nevynechať. Budete tak v kúpeľni držať len veci, ktoré používate a majú svoj účel. Stres pri hľadaní kefy na vlasy, maskary či prehrabávanie sa v zauzlených kábloch kulmy a žehličky na vlasy bude minulosťou.
Vypracte celú kúpeľňu
Vyneste von všetko, čo tam je. Takto sa ľahšie rozhodnete, čo tam skutočne patrí, a čo slúži len ako zbytočný lapač prachu. V prvom rade upracte poličku pri umývadle. Nechajte tam len veci, ktoré používate denne ako je mydlo, zubné kefky, zubná pasta a pod. Ostatné veci dajte bokom. To isté urobte aj s kozmetikou v okolí sprchového kúta, či vane. Nemusíte tam mať predsa 3 šampóny a 5 sprchových gélov. Nechajte si poruke len to, čo používate pri každom kúpeli, ostatné veci odložte.
Ja mám napríklad v kúpeľni veľkú skriňu, kde skladujem kozmetiku, čistiace prostriedky aj upratovacie potreby. Zamerajte sa jednotlivo na každú kategóriu a urobte s ňou poriadok
Uteráky a osušky
Vytrieďte staré predraté a nevzhľadné kusy a nechajte len tie, ktoré naozaj používate. Tie horšie si môžete v rámci recyklácie nechať na handry, alebo sa ich zbavte úplne a vyhoďte ich. Je jasné, že sa ich používaniu na bežné utieranie budete vyhýbať a len vám na polici zbytočne zaberajú miesto.
Pokiaľ je to možné, neskladujte v kúpeľni uteráky ani lieky, pretože v kúpeľni je teplo a vlhko. Lieky zvlhnú, či sa vám to chce veriť, alebo nie. A tú potuchlinu z uterákov tiež len tak ľahko nedostanete.
Staré uteráky darujte napríklad do útulku pre zvieratá, určite sa potešia. Prípadne si jeden, dva nechajte na utieranie vlhkej podlahy po sprchovaní, ale viac vám ich určite nebude treba.
Kozmetika
Vyberte všetky kozmetické prípravky z police. Na všetkých kozmetických produktoch v prvom rade skontrolujte dátum expirácie a vyhoďte tie, ktoré sú po dátume spotreby alebo ich používate dlhšie ako je uvedené na obale.
Niekedy na kozmetike nie je uvedený dátum spotreby. Nájdete tam len informáciu o tom, koľko mesiacov po otvorení je možné daný prípravok bez ujmy spotrebovať. Aj kozmetika začne časom reagovať so svojim obalom a určite nechcete pocítiť dôsledky na vlastnej koži.
Viem, že sa zle pamätá, kedy ste ktorú vec začali používať. Dajte si preto záväzok, že každý nový produkt označíte dátumom, kedy ste ho otvorili a začali používať.
Prípravky, ktoré vám po takejto kontrole ostali, rozdeľte podľa účelu použitia: šampóny, sprchové gély, mydlá… Zbavte sa tých, ktoré určite nechcete používať (buď vám nesadla vôňa, alebo nie ste spokojní s ich účinkom), môžete ich napríklad darovať niekomu zo svojho okolia, či ľuďom v núdzi. O veciach, ktoré máte len pre prípad, že ich možno raz použijete, platí to isté. Preč s nimi!
Ak vám aj po tomto triedení ostane niekoľko šampónov, či sprchových gélov, môžete si kozmetiku v polici usporiadať podľa dátumu spotreby a prednostne minúť tie kusy, ktorým sa tento dátum končí najskôr.
Rovnako postupujte aj v prípade triedenia čistiacich prostriedkov a pomôcok.
Čo robiť, aby sa vám kozmetika znova nekopila na policiach?
Keď vám je ľúto niečo vyhodiť, dajte si otázku: „Kúpila by som si to ešte raz?“ Ak nie, zbavte sa toho. A dobre si to zapamätajte. Pri budúcej super zľave už možno neurobíte rovnakú chybu.
Na poličkách nechajte len to, čo používate denne. Ostatné odložte. Najlepšie vám na to poslúžia uzavreté krabice, boxy, skrinky. Veci na poličkách budú vyzerať estetickejšie a prehľadnejšie.
Objavovať nové produkty nie je zlé, ale vytvorte si isté pravidlá. Dlhodobo používajte len jeden šampón, sprchový gél, telové mlieko, krém, odličovač,… Kupujte veci, ktoré sa vám osvedčili. Vyhnete sa tak nakupovaniu hlúpostí, ktoré vás potešia na päť minút a potom sa aj tak vrátite k osvedčeným produktom.
Kupujte menšie balenia. Budete mať záruku, že sa vám v kúpeľni nič neskazí a produkt sa vám nezunuje. Nové veci kupujte podľa pravidla: „jedno domov – jedno preč“. Samozrejme tak, že nebudete vyhadzovať veci poloplné.
Benefity
Estetické: Vo vašej kúpeľni to konečne nebude vyzerať ako na blšom trhu.
Finančné: Neviete si predstaviť, koľko peňazí ušetríte, keď prestanete nakupovať hlúposti, ktoré aj tak nestihnete či nechcete použiť.
Radosť: To, čo vám nevyhovuje, darujte alebo vymeňte s kamoškami, potešíte seba aj druhých.